воскресенье, 26 октября 2014 г.

ისტ-ის მეორე დონე

     გაკვეთილის თემა
      
       უჯრედი-ქსოვილი-ორგანო-ორგანიზმი
მოსწავლეთა პროფილი

        მე-7 კლასი.1 მოსწავლე.კლასში არ არის  სპეციალური

განათლების საჭიროების მქონე მოსწავლე.

 

      საკითხის მნიშვნელობა/ აქტუალობა           ეს საკითხი ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს მიღებული ცოდნა
გამოიყენონ ყოფა-ცხოვრებაში.
      მიზნები და შედეგები             მოსწავლემ შეძლოს იმსჯელოს და სხვადასხვა საშუალებით
გამოსახოს სიცოცხლის ორგანიზაციის დონეები-უჯრედი-
ქსოვილი-ორგანო-ორგანიზმი.
         აზროვნებისა და კომუნიკაციის უნარების განვითარება.
·         ბუნება.VII.5
      წინასწარი ცოდნა        მოსწავლემ იცის ადამიანის ორგანოები,მცენარის ორგანოები.
         შეფასების საგანი და პროცედურები           ზეპირი პრეზენტაცია.მოსწავლე შეფასდება შეფასების
რუბრიკით.
         სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები          ტექსტი,პრეზენტაცია,კომპიუტერი.
·       გაკვეთილის მსვლელობა·   
·         აქტივობა1 -წინარე ცოდნის აქტივაცია შემდეგი კითხვებით:
·         1.ჩამოთვალე ადამიანის ორგანიზმის
·         ორგანოები.
·         2.ჩამოთვალე ვაშლის ხის ორგანოები.
·         3.რა ნაწილებისაგან შედგება ფოთოლი?
·         4.შენი აზრით ფოთლის ფირფიტა რისგან შედგება?
·         მოსწავლე გამოთქვამს თავის მოსაზრებას/
·         ვარაუდს.(10წთ.)
·         აქტივობა 2 .-პრეზენტაციასლაიდშოუ-უჯრედი-ქსოვილი-
ორგანო-ორგანიზმი(10წთ.)
·         აქტივობა3 -კითხვა-პასუხი.
·         1.ჩამოთვალე სიცოცხლის ორგანიზაციის დონეები.შეადგინე
სქემა კომპიუტერში.
·         2.თუ  შეიძლება უჯრედი იყოს ორგანიზმი?დაასახელეთ
 მაგალითები.(10წთ/)
·         აქტივობა5 -სავარჯიშოების შესრულება(8წთ)
·        აქტივობა6 -საშინაო დავალება.მოსწავლეს დავალებად ვაძლევ
 შეისწავლოს სახელმძღვანელოში მოცემული პარაგრაფი.
ყურადღება გაამახვილოს ტერმინებზე: უჯრედი, ქსოვილი, ორგანო,ერთუჯრედიანი,მრავალუჯრედიანი.(2წთ)
·         შეფასება .-მოსწავლის შეფასება.(5წთ)

Комментариев нет:

Отправить комментарий